Chanel Ceket Dikiş Aşamaları Bölüm 2

Cuma, Ocak 30, 2015 Shelby 11 Comments


Geçen hafta yayınladığım Chanel Ceket'in dikiş aşamalarında 2. bölüme geldik. Bu bölümde gövdesini tamamladığımız ceketin süslemelerini anlatacağım. Chanel ceketin en önemli özelliklerinden olan bu süslemelerde hazır trim (Türkçe'sini bilmiyorum) kullanılabileceği gibi, ceketin kumaşından kendi süslemelerinizi de yapabilirsiniz. Ve düğmeler... Düğmeler gösterişli, büyük ve süslü olmalı. 


Verev biye keser gibi kumaştan yaklaşık 2,5 cm genişliğinde şeritler kestim. Bu ölçü sizin istediğiniz süs genişliğine göre değişebilir.


Makinemin dikiş uzunluk ayarını 5 mm'ye, yani en uzuna getirip şeritlerin ortasından iki dikiş arası 6-7 mm olacak şekilde diktim. 


Şerit başı ve sonundaki ipleri uzun bırakarak, her iki dikişin de 1 ipini yavaşça çekerek şeritleri büzgü yaptım.


Büzgüyü istediğim sıklığa getirince dikişlerin iki tarafını da büzgü açılmasın diye düğümledim.Ceketin süsleme yapılacak yerlerinin ölçüsüne göre yeterli büzgü süslemeyi hazırladım. Ceketin çevresi, cepler ve kolların ölçüleri toplam süsleme ölçüsüne eşit oldu.


Süslemeleri kademe kademe, önce boyun çevresi, sonra etekler ve sonra kollar olacak şekilde iğneledim.


İğnelediğim süslemeleri büzgü dikişlerinden makine ile diktim. Bir süslemenin ucuna diğer süslemeyi sıkça yerleştirdim. Yakından bakınca bile birleşme noktaları belli olmuyor.


Ceketin kolunda herhangi bir yırtmaç vs yapmadım. Sadece kol ucunun çevresinde döndürdüğüm süslemeyi yukarı doğru çevirerek diktim. Yırtmaç varmış gibi göründü. 


Cepleri istediğim ölçüde ayarlayarak kestim ve kenarlarını makinede incecik kıvırdım. Aslında teğel de yapılabilir. Ben cepleri verevden kestim, düz de kesilebilir. Ceplerin kenarlarını kıvırdıktan sonra süslemeleri ceplere diktim. Alttaki cepleri kare, üstteki cepleri daha kısa dikdörtgen yaptım. Cepleri ceket üzerinde simetrik olaacak şekilde iğneledikten sonra elde diktim.


Kollara başlangıçta 3 düğme dikmiştim. Sonra karar değiştirip 4 küçük düğmeye çevirdim. Her bir cebe birer tane büyük düğme diktim. 


Son önemli detay, Chanel ceketlerin olmazsa olmazı zincir. Etek boyunca kumaşın kalınlığına uygun ağırlıkta bir zinciri elimle diktim. Bu dikişte Gutermann'ın ekstra sağlam ipini kullandım. Zincir ağır ve keskin sayılabilecek köşeleri var çünkü. Bu zincir ceketin duruşunu gerçekten çok değiştiriyor, güzelleştiriyor. Tavsiye ederim.

Son olarak ceketi kapatmak için süslemelerin hemen dibinden 10 cm arayla kopçalar diktim. Kopçalar dışarıdan hiç görünmüyor.

Artık klasik, hemen her kıyafetle giyilebilecek, modası hiç geçmeyecek ceketim hazır. İş arkadaşlarımın, yöneticilerimin bakışlarına aldırmadan (ama aslında acayip utanarak:)) fabrikanın güzel bahçesinde birbirinden havalı pozlar verebilirim.


Chanel ceketin detaylı fotoğrafları için buraya,
Dikiş aşamalarının ilk bölümü için buraya bakabilirsiniz.


Beni sosyal medyada takip etmek için:11 yorum:

 1. Elinize saglık çok güzel bir ceket.

  YanıtlaSil
 2. Tekrar eline sağlık, dikerken bu yazılara tekrar tekrar uğrayacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme:)

   Sil
 3. ilk bölümden ve ikinci bölümden çok şey öğrendim araştırdıklarını bizimle paylaştığın için teşekkürler :) cekette bu kadar emeğin hakkını verir güzellikte olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, umarım faydalı bir rehber olur:)

   Sil
 4. Paylaşım için çok teşekkürler. Bir gün ben de cesaret edip dikeceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim asıl. Hemen başla bence dikmeye:)

   Sil
 5. ayy cnm yaa nasıl birşey yapmışsın yine! ne diyeceğimi bilemiyorum senin bu kusursuz tasarımlarına ve dikişlerine.... Hazır gibi ellerine sağlık:))

  YanıtlaSil
 6. Ne kadar guzel olmus bakmaya doyamadım ellerıne saglık canım

  www.kuzununannesi.com

  YanıtlaSil
 7. Merhaba, sizi yeni keşfettim, takipteyim, bana da beklerim,
  http://meleginhediyeleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil