Chanel Ceket Dikiş Aşamaları Bölüm 1

Pazartesi, Ocak 26, 2015 Shelby 16 Comments

Geçtiğimiz cuma sonunda yazısını yayınlayabildiğim Chanel ceketin dikiş aşamalarına geldi sıra. Merak etmeyin çok uzun değil, sadece iki bölüm olacak. İlk bölümde gövdeyi oluşturacağız, ikinci bölümde ise süslemeleri yapacağız.


Chanel ceket dikmeyi çok uzun zamandır istiyordum. Önceki yazımda söylediğim gibi bu benim 3. denemem. Bu defa bodoslama dikmeye başlamadan önce bu ceketi bu denli özel kılan detayları araştırdım. Araştırmalarım beni Threads Magazine dergisinin 2005 tarihli 121. sayısında bulunan "Inside Secrets of a Chanel Jacket" adlı yazısına götürdü.


Bu ceket bildiğimiz ceketlerdeki gibi "dış parçaları birleştir,  astar parçalarını birleştir ve astarla asıl parçayı birleştir." şeklinde dikilmiyormuş. Tam tersi her bir kumaş parçası, her bir astar parçasına dikildikten sonra ana yapı oluşturuluyormuş. Aslında temelde basit bir kalıbı var, yani yaka yok, pervaz yok, yırtmaç yok, vs. Ama yoğun el işçiliği var. Pek çok el dikişi gereken yerde hile yapıp makine kullandım itiraf ediyorum. Ama kumaşın yüzeyinden hiç biri görünmüyor. Belki de bu yüzden bu ceket illa ki buklet kumaştan yapılıyor:)


Ben bu ceketi dikerken iki ayrı kalıbı birleştirdim. Gövde için New Look 6188 ve kollar için Burda'nın mart 2011 sayısından 120 nolu ceket kalıbını kullandım. Önceki yazımda da bahsettiğim gibi Chanel ceketin kolları 3 parçalı oluyormuş. Ben 3 parçalı kolu olan bir kalıp araştırmadım. Elimde daha önceden çıkardığım bu kalıp olduğu için bunu kullandım. Threads'deki makalede omuzdan parçalı bir kalıp kullanmanın ceket-astar yorganlaması için daha iyi sonuç vereceği yazıyordu. New Look kalıbı bu yüzden tercih ettim.  

Kalıbı çıkardıktan sonra kesim için kumaşa yerleştirdim ve dikiş payını her zamanki gibi 1,5 cm yerine 4-5 cm kadar bırakarak kumaşı kestim. Çünkü buklet çok çabuk saçaklanan bir kumaş ve el işi çok olduğu için saçaklanma daha da fazla oluyor. Overlok-sürfile kumaş kenarlarını esnetiyormuş o yüzden bu tür kumaşta tavsiye edilmiyormuş. Kalıbı da kumaşla aynı ölçüde kestim. 

İlk defa işaret dikişini kullandım. Kumaş kalemle ya da sabunla işaretlenemiyordu, bu dikiş faydalı oldu. Bilmeyenler için; üst üste kesilen parçalar kalıp çizgisinde zıt renkli bir ip kullanarak el dikişiyle çok bol bir şekilde dikiliyor ve iki parça arasından ipler kesiliyor. Böylece aynı çizgiler alttaki parçada da elde ediliyor. İş tamamlanınca bu parça ipler temizleniyor.


Kumaşı ve astarı ters yüzleri birbirine bakacak şekilde birleştirip iğneliyoruz. Kumaşın boy çizgisi (kalıplarda straight grain diye geçen çizgi) boyunca dikiş paylarından 2-2,5 cm, baskı paylarından 5 cm uzaklıkta olacak şekilde 2,5 cm aralıkla astarla kumaşı birbirine dikiyoruz. Quilted lining denilen astarla kumaşı yorganlama işi bu oluyor.


Yorganlama dikişlerinin başında ve sonunda emniyet dikişi yapmıyoruz. Astarla kumaş arasından dikiş uçlarındaki ipleri çekerek ipler içeride kalacak şekilde düğümlüyoruz.


Astar kısmından görüntü bu şekilde oluyor. Her bir parça için aynı işlemi yapıyoruz. 


Astarı yan tarafa doğru çekerek astarı dikmeden ceket parçalarını dikiş paylarından iğneleyip dikiş uzunluğu 5 mm olacak şekilde dikiyoruz. Ben önce dikey çizgileri diktim. Yani ceket gövdesinin parçalarını diktim, Omuz ve kol evi dikişlerini en sona bıraktım. 


Dikey çizgilerin dikişi tamamlanınca omuzları iğneleyerek ceketi üzerimde prova ettim. Önce bol geldi, daralttım. Sonra kalça kısmı dar geldi, söküp kalçaya inen kısmı genişlettim. Ceket üzerime tam oturunca 3 mm dikişle son dikişleri yaptım. Fazla dikiş paylarını kestim.


İç kısımda astarın fazlalıklarını kesip diktim. Burada aslında el dikişi yapmak gerekiyor ama ben makine kullandım. Kolları ve omuzları da ayarlayıp bu defa astarı el dikişiyle kapatarak ana konstrüksiyonu tamamlamış oldum.


Kol, etek ve boyun baskılarını da iğneleyip makinede diktim. Sonuç biraz yamuk yumuk olmuş değil mi? Merak etmeyin, kusursuz olması için uğraşmayın. Coco Chanel değiliz neticede:) O kusurlar üzerine süsler eklenince hiç görünmüyor. 

1. bölüm bu kadar. İkinci bölümde kenar süslemeleri ve diğer detayları anlatmaya çalışacağım. Umarım anlaşılır olmuştur. Sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. 


Beni sosyal medyada takip etmek için:

16 yorum:

 1. Merhaba, elinize sağlık ... Dar paça arkası kapalı cep modeli olan bir pantolon çalışması yayınlamayı düşünüyormusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, arkası kapalı derken kapaklı cep mi? Eğer öyleyse kapaklı cepler benim vücut tipime pek uygun olmadığı için o tarz bir pantolon dikmeyi düşünmem. Ama bir pantolon yapacağım istediğim gibi bir model bulursam:)

   Sil
 2. Dusundugum chanel dikimi kolaydi ama?Ne cok ayrintisi varmis, hele elde dikmek. Bu kadar ayrintidan sonra ben karar verdim, sevmiyorum chanel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay yoldan da gidilebilir. Ben de bir daha bu kadar uğraşmam herhalde:)

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş, çok teşekkürler. Threads magazine' deki yazıyı da bulup okuyacağım. Sanırım benim chanel bahara kalacak. Ön araştırma yapmam gerek biraz :)) Devamını da sabırsızlıkla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Kabanları çıkarmadan yaparsan baharda giymeye güzel olur;)

   Sil
  2. Gercek Coco chanel gibi olmus valla. Gule gule giyin.

   Sil
  3. Çok teşekkürler:)

   Sil
 4. Araştırmacı bir ruhla yapılan her iş yapıldığına değer olur. Bu cekette aynen öyle tüm uğraşlarına değmiş canım. Detaylı anlatım da çok iyi olmuş doğrusu emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Umarım benim araştırmalarım başkalarına da yol gösterir:)

   Sil
 5. Süper olmuş. Ellerine sağlık. Ben hep niyetlenip hep ceket ve astardan korkanım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ben artık korkmuyorum:)

   Sil
 6. Hımmm...cok meşakkatliymiş bu iş! Ama sonuç heveslendiren cinsten olmuş. Ellerine sağlik. Çok beğendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz zaman alıyor ama her anından zevk alarak yaptım bu ceketi. Hiç of demedim, çok istediğimden herhalde:)

   Sil
 7. Merhabalar bu ceket tarzıni cok begeniyorm.Dikim aşamalari çok dikkatimi çekti.Emek verilen bir calısma ki ben de dikis kalitesini çok önemserim.Yeni birsey daha öğrendim paylaşıminiz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. sonucu gorunce emegıne hayran olmamak mumkun degıl...

  www.kuzununannesi.com

  YanıtlaSil