DIY: Makara Standı

Pazartesi, Aralık 08, 2014 Shelby 31 Comments

Ah bu pinterest! Ne geldiyse başıma bu siteden geldi. İyi ki de geldi. Dikişe başlamamın büyük itici güçlerinden biridir pinterest. Yeni evimize taşınırken odalardan birini benim atölyem yapmaya karar verdik. Atölyemi, dikiş odamı düzenlerken en büyük ilham kaynağım pinterest oldu. Bu makara standını da pinterest’te görmüştüm. “Nereden satın alabilirim acaba?” düşüncelerimin “Ben bunu yaparım yeaa!”ya dönüşmesi çok da uzun sürmedi. Ben sonucu çok beğendim ama sanırım aynısından bir tane daha yapmam gerekecek, çünkü elimdeki makaralarla standı doldurdum bile! 


Ben malzemelerimi Bauhaus’tan aldım. Toplam maliyet 25 TL’yi geçmedi. Ama kullandığım aletlerin hemen hepsi evde vardı. Bir de yaptırabiliyorsanız bu işleri çevrenizdeki erkeklere yaptırın. Eş, sevgili, kardeş, arkadaş, vs. Ben inat ettim kendim yapacağım diye. Benim gibi yapmayın:)


Gerekli malzemeler (500 mm genişliğinde stand için):
 • 2 adet  1 metre uzunluğunda 10x40 mm ölçülerinde çıta. Ben Bauhaus’ta istediğim ölçülerdeki en ucuz malzemeleri aldım. Ağacın cinsini değiştirmek sizin elinizde.
 • 5 adet  1 metre uzunluğunda 4 mm çapında yuvarlak çıta. 5 mm de olur, makaraların iç çapını bilmediğimden 4 aldım.
 •  9 adet 3X16 ağaç cıvatası. Ağaç cıvatası ahşabı delmeden montaj yapmanıza yardımcı olur.
 • Ahşap tutkalı
 • Testere. Kontraplak vs kesmek için kullanılan ince kıl testere diye bilinen testere işinizi görür.
 • Zımpara. Çok ince olmasın, kalın zımpara ile işiniz kolay olur. Zımpara yoksa törpü bile iş görür bence.
 • Çekiç
 • Şarjlı tornavida/matkap. Elektrikli de olur ama şarjlı daha pratik.
 • 4,2 mm matkap ucu
 • Şarjlı tornavida için yıldız bits uç.
 • Cetvel
 •  Kurşun kalem
 • Silgi
 • 2 adet küçük boy işkence (isteğe bağlı ama çok işe yarıyor, elinizde varsa kullanın)
 • 1 adet çivi (markalama/ puntalama yapmak için, birleştirme cıvatalarını da kullanabilirsiniz.)
 • Kesme matı (masanız zarar görmesin, isteğe bağlı)
 • Şarjlı el süpürgesi (ortalık pislenmesin, isteğe bağlı)
 • İş eldiveni (iş güvenliği önemlidir, bana uymayın)


Bu işleri varsa balkon/bahçe gibi yerlerde yapmanızı öneririm. Özellikle delme ve kesme işlerinde çok talaş çıkabiliyor. İçeride yapacaksanız kullanmadığınız bir örtü de yeterli olur.

1. Kalın çıtaların tam ortasından cetvel ve kurşun kalem ile bir çizgi çekin.
2. Çıtaları testere ile işaretli çizgiden kesin.
3. Başladığınız noktadan devam edin, yarıda bırakıp diğer tarafından devam ederseniz düz bir yüzey elde edemeyebilirsiniz.
4. Çıtaların kesildiği yüzeyleri zımpara ile düzeltin.5. Çıtaların üst üste binme yüzeylerini ve deleceğiniz yerleri cetvel ve kurşun kalem ile işaretleyin. Ben üst üste binme yüzeyini 12 mm civarında aldım. Delikleri ise elinizdeki makaraların çaplarına göre ayarlamalısınız. Ben standın ilk sırasına Gutermann makaraları için daha sık delikler açtım (2 delik arası 20 mm). Drima ve Coats makaralar daha geniş o yüzden 2, 3 ve 4. Sıralarda 2 delik arasını 25 mm aldım.
6. İşaretlediğiniz delik noktalarına çiviyi çekiçle hafifçe vurarak küçük delikler açın. Bu işe markalama ya da puntalama diyoruz. Bu işlem delme esnasında matkabın kaymasını engeller.
7. Deleceğiniz çıtayı zeminden biraz yükseltin. Matkap çıtanın diğer ucuna geçtiğinde verdiğiniz güçle birden bire çıkacağı için delme işlemi sırasında masanızı, kesme matınızı delmemiş olursunuz. Ben diğer çıtaları deleceğim çıtanın uçlarına yerleştirdim.
8. Delikleriniz her zaman temiz ve düzgün olmayacaktır. Zımpara ile deldiğiniz yüzeydeki kıymıklardan kurtulun.


Felaket! Bir de bu talaşların üzerine yatıp sonra evin tamamını gezerken talaşları taşıyan kedileriniz varsa daha da güzel gerçekten:)


9. Delikli çıtaların binme yüzeylerine birkaç noktadan yapıştırıcı damlatın, çok fazla sürmenize gerek yok.
10. Çıtaları üst üste yapıştırın. Ben bu noktada çıtaları iki uçtan işkence ile sabitledim.
11. Çıtaları ters çevirin. Şarjlı tornavidanın ucundaki matkap ucunu çıkarıp yıldız ucu takın. Çıtaları 3 adet cıvata ile birbirlerine sabitleyin. Bu esnada “Kontrolsüz güç, güç değildir.” İlkesini unutmayın, benim gibi çıtaları birleştireceğim diye çatlatmayın:)Neyse ki çatlaklar dışarıdan görünmüyor:)
12. Bütün çıtaları 11. Maddedeki gibi birleştirin.


13. Yuvarlak çıtaları 10 mm delik payı vererek makaraların boyuna göre ayarlayıp işaretleyin ve işaretlediğiniz noktadan testere ile kesin.
14. Kestiğiniz çıtaların uçlarını zımpara ile düzeltin. Ben toplamda 82+3 (arka ayaklar) adet çıta kestim ve kabul ediyorum çok sıkıcı bir işti. Parmaklarım, ellerim ağrıdı.
15. Standınızı ters çevirin. Standın en üst sırasının altına 3 noktadan delik açın. Delikler çıtanın diğer tarafına geçmesin. Yanı 10 mm’de 7 mm gibi delikler açmaya özen gösterin. 82+3 adet kesiğimiz çıtalardan 3’ünün ölçüsünü stand dik oturacak şekilde ayarlayın. Yaklaşık 37 mm gibi oluyor. Deliklere yapıştırıcı döküp boylarını ayarladığınız ayak çıtalarını takıp çekiçle vurarak sabitleyin.
16. Üst sıradan başlayarak deliklere yapıştırıcı damlatın ve hemen makara çubuklarını takın. Çekiçle çubukları eşit boya getirmeye çalışın. Makara içinden görünmeyecekleri için milimetrik eşitsizlikleri umursamayın.


Yapıştırıcı kuruduktan sonra standınız kullanıma hazır olacaktır. Ren renk makaralarınızı yerleştirip standı odanızın güzel bir köşesine yerleştirin.Beni sosyal medyada takip etmek için:

31 yorum:

 1. harikasın canım valla, muhteşem olmuş! yine iş çıktı bana desene ;DD

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım. Sen de yap en kısa zamanda:)

   Sil
 2. Hem kullanışlı hem o rengarenk makaralarla dekoratif, elinize sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, görüntü çok güzel gerçekten:)

   Sil
 3. harika olmuş azmin zaferi diyelim.. şimdi keyifle kullanın :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, azimle yaptım, normalde hemen sıkılırım:)

   Sil
 4. Çok güzel olmuş ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Tam da ihtiyacım olan birşeydi. Malzemeleri temin ettikten sonra eşime yaptırmayı düşünüyorum. Delme, çakma işlerinde oldukça sakarım. Güle güle keyifle kullanın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşinize yaptırmanız en doğrusu. Ama ben çok severek yaptım:)

   Sil
 6. Muhteşem olmuş, Süpersin, bütün bu işleri tek başına yapabilmen ayrı bir beceri. Bizim yaptığımız biraz daha farklı benim bobinlerim büyük olduğundan benimki daha büyük oldu. Bu, hem yer kaplamaz hem de şirin olmuş, güle güle kullan. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim sadece 2 tane büyük bobinim var, siyah ve beyaz:) Ama overlok makinesi alırsam büyük bobinler için de böyle bir stand yaparım:) Sizin yaptığınızı da çok merak ettim:)

   Sil
 7. oyy çok iyiymiş ama çook zahmetli geldi bana. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pazar sabahtan akşama kadar mola vererek yaptım. Zahmetli ama zevkli bir iş oldu:)

   Sil
 8. Süper olmuş. Ben de yapmak istiyorum uzun zamandır. Üşeniyordum, nasıl yapacağım, ölçmek biçmek lazım diyordum. Yapılışını bu kadar detaylı anlatarak bir bahanemi yok ettiniz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütün ölçüler, formüller burada:) Mutlaka yapın, sorunuz olursa buradayım:)

   Sil
 9. çok ustaca bir iş çıkarmışsın canım ellerine sağlık,
  bana bunun büyük makaralar için olanından lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Bence büyük makaralar için yapmak daha kolay. Çünkü ince kırılgan malzemelerle uğraşmak yerine daha kalın, güç uygulayabileceğiniz parçalarla daha rahat çalışılır:)

   Sil
 10. çokk güzel olmuşş bayıldımmm yaaa ellerinize sağlık valla bravooo :)

  YanıtlaSil
 11. YAAAA bu nasıl tatlı bişey olmuş öyleee:) yıldızsın yıldızz en kısa zamanda yapacam bende :) kesinlikle böyle bişey her dikiş dikene lazım :) fikir ve emeğine sağlık tatllım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım:) En kısa zamanda yapmalısın:)

   Sil
 12. Süpermiş kesin yapacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, çok kullanışlı oldu gerçekten:)

   Sil
 13. Valla aynısı olmuş! Emeğine sağlık güle güle kullan! :)

  YanıtlaSil
 14. cnm ig de görmüştüm ama burada detaylı fotograflarını görünce ne kadar uğraştıgını emek sarf ettiğini anladım. Bravo gerçekten harika çok titiz bir iş çıkarmışsın yani... İnsan hem mühendis olunca hem de el yeteneği olunca yapıyor tabi böyle güzel şeyler:))))
  ellerine sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Artık bu da yetmiyor, bir tane daha yapmam lazım:)

   Sil
 15. Harika bir şey; ) çok beğendim özel bir odam olduğunda yapmak isterim doğrusu; ) çok gerekli hakikaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım, çok kullanışlı bir şey gerçekten:)

   Sil
 16. Ellerinize sağlık. Harika olmuş. Ben de duvara asılanlarından yapmayı planlıyordum ama gözümde çok büyüyordu. Açıklamalı anlatımınız çok faydalı oldu, şimdiden kolaylaştırdı işimi. Teşekkürler!

  YanıtlaSil