Komolka: Viyana'da Bir Kumaş Cenneti

Çarşamba, Kasım 12, 2014 Shelby 16 Comments

Geçtiğimiz hafta Viyana'da tatildeydik. Bir yerlerden hediye gelen 1 adet gidiş dönüş uçak biletini değerlendirip 1 haftalığına güzel bir tatil planladık. Bir hafta boyunca dolu dolu müzeler, saraylar gezerken eşimin beynini yiyerek araya 1-2 saatlik bir kumaşçı ziyareti planlayabildim.


Gitmeden önce internetten yaptığım araştırmalar beni Komolka'ya yönlendirdi. Metro durağının neredeyse önünde bulunan mağazaya ulaşmak çok kolay oldu. Viyana'ya giderseniz kesin gideceğiniz yer olan Aziz Stephan Katedrali'nin önündeki metro durağından turuncu U3 hattına binip Neubeugasse durağında iniyorsunuz. Etrafa şöyle bir bakınca mağzanın tabelası görünüyor zaten. Yürüyerek de gidilebilir ama bizim haftalık biletimiz olduğu için metro tercih ettik.


Birbirinden güzel kumaşlar arasına kendimi atmayı planlarken etiketleri görünce yüzüme soğuk su çarpılmış gibi hissettim. Hani filmlerde olur ya, arkada güzel bir müzik çalar, karakter mutlu mutlu etrafta salınır. Sonra o müzik aniden bir cızırtıya dönüşüp susar. Aynen öyle bir şok yaşadım.


Fiyatların pahalı olduğunu tahmin ediyordum ama bu kadar olabileceğini hiç düşünmemiştim açıkçası. En ucuz kumaşlar 7 € idi ve bu kumaşlar hiç öyle güzel değillerdi. 


Kumaşların çoğu gerçekten rüya gibiydi. Burda'larda gördüğümüz modellerin kumaşları da satılıyormuş bu mağazada. Ben hatırladığım birine denk gelmedim.


Etiketleri görüyor musunuz? Bu %100 kaşmir bir kumaş ve fiyatı günümüz kuruna göre metresi 541 TL!


Benim gittiğim Komolka 3 katlı bir mağazaydı. Mağazada kumaşların yanı sıra kalıplar, düğmeler, kurdeleler, vb de vardı.


En üst katta cafe gibi masalar koyulmuştu ve kalıp katalogları vardı. Vogue, McCalls, Simplicity, Burda gibi markaların kalıpları satılıyordu. Kahve, yiyecek ve içecek makinelerinden istediğinizi alıp keyifle kalıbınızı, kumaşınızı seçebilirsiniz.


Kalıplar dergi halinde değil, tek tek satılıyor. Burda kalıbı 9,90 € idi. Parama kıyıp kumaş almadım ama hatıra olsun diye bir tane vintage Burda kalıbı aldım. 


Komolka'ya ulaşmak çok kolay. Viyana'ya giderseniz kesin gideceğiniz yer olan Aziz Stephan Katedrali'nin önündeki metro durağından turuncu U3 hattına binip Neubeugasse durağında iniyorsunuz. Etrafa şöyle bir bakınca mağazanın tabelası görünüyor zaten. Yürüyerek de gidilebilir ama bizim haftalık biletimiz olduğu için metro tercih ettik.

Şehrin genel pahalılığı kumaşlara da yansımış maalesef ama yine de güzel bir tecrübe oldu benim için. En kısa zamanda Bursa Kumaş Pazarı'na gidip Viyana'da ortalama 1 metre kumaş fiyatına (30 €) taşıyamayacağım kadar kumaş almak istiyorum:)

16 yorum:

 1. Hic yabanci gelmedi etiketler bana, burada da ayni malesef. O kadar para verip aldigim kumaslari kesemiyorum sonra. Yilda bir Istanbul'dan alirim daha iyi. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman dikiş ucuz değil lüks bir hobi oluyor. İnsan kıyamıyor gerçekten. Çünkü kumaşı heba etme olasılığı çok yüksek:/ Sevgiler:)

   Sil
 2. kumaşlar çok pahalıymış gerçekten de sizi takibe geldim bana da beklerim
  http://nevanurkece.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten. Hemen geliyorum blogunuza:)

   Sil
 3. Çok güzel bir yermiş canım, bayıldım :) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bayıldım, bittim ama fiyatlar da beni bitirdi:)

   Sil
 4. Aaaa bir acayip oldum. Sanki sanki ben bu anı daha önce yaşamışım gibi geldi ;-) :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E ama ben senin bloguna özellikle baktım gitmiş misin diye. Bilseydim önceden sorar, hazırlıklı giderdim:) Uff o fiyatlar ne öyle ya. Mood Fabrics'ten Oscar De La Renta kumaş alırım daha ucuza gelir:)

   Sil
 5. OOO o fiyatlarda neymiş öyle :)

  YanıtlaSil
 6. fiyatlar çok uçukmuş. yılda bir İstanbul'a gidip pazardan torbaları doldurmak çok makul hakkaten ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'deki lüks kumaşçılardan bile daha ucuza alınır:)

   Sil
 7. wowwwww hiç böyle bir kumaşçı görmemiştim:)))) Ama dikiş diken birisi için kesinlikle eğlenceli bir deneyim olmuştur orayı görmüş olman bile çok güzel bence:P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fiyatları görene kadar çok eğlenceliydi gerçekten canım:)

   Sil
 8. Vayyy ;) harika bir gezi ve kumaş fiyatlarını görene kadar güzel geçen dakikalar, çok haklısın Seher' ciğim, keşke fiyatları biraz daha makul olsaymış! Insan oraya gitmişken kumaş aşkına ket vurmak istemez ama fikir sahibi olmak açısından yararlı olmuş, güzel detaylar var aslında geziye bayıldım;) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma canım ya hala aklımda oradaki muhteşem kumaşlar:)

   Sil