6 Parçalı Maksi Etek/ 6-Pieces Maxi Skirt

Çarşamba, Temmuz 02, 2014 Shelby 18 Comments

Bu aralar hızıma yetişilmiyor mu ne? Sürekli bir şeyler dikiyorum ve bu durumdan çok memnunum:) 

Uzun süredir 6 parçalı bir etek yapmak istiyordum. Özellikle Styleboom'un yaptığı kombinler çok hoşuma gidiyor ama kendisinin bel ölçüsü benimkinin yarısı olduğundan çekiniyordum. En sonunda bir kaç kilo da verince cesaretimi toplayıp bir tane dikmeye karar verdim.

I'm very fast these days and I am very happy about that!:)

I wanted to make a 6-pieces maxi skirt for a long time. I really adore fashion blogger Styleboom's looks with 6- pieces maxi skirts. But I was a bit hasitate about my waist measurement. Finally I lost a few pounds and decided to sew one to myself.

Eteğin kalıbını ölçülerime göre kendim çıkardım. Kalıp çıkarma işini detaylı olarak aşağıda anlattım. İlham kaynağım Styleboom'un giydiği önünde iki yırtmacı olan Mybestfriends marka etek oldu. 

I drafted the pattern myself for my measurements. I explained drafting the pattern below. My inspiration was Mybestfriends 2 vents maxi skirt that Styleboom has wore. 


Kumaşım portoriko diye bir kumaş. Krep tarzı dökümlü çok güzel bir kumaş. İç göstermiyor, vücuda yapışmıyor. Krep kumaşa göre biraz daha kalın. Fiyatı nispeten yüksek (metresi 20 tl). Ben yaklaşık 1,2 metre kumaş kullandım. 

The fabric is very beautiful, called "puerto rico". It is like crepe but thicker and a little bit expensive (9,4 $ per meter). I used 1,2 meters fabric.


Fotoğraflar bu defa organize sanayi bölgesinden değil:)

The photos not from the industrial zone this time:)


Yırtmaçları orjinaldeki kadar derin yapmadım. Yanda gizli fermuar kullandım. Beline kemer yapıp 2 adet kopça ile birleştirdim.

I used invisible zipper at side of the skirt. I made a belt and assembled with 2 pieces hook.


Gelelim kalıp çıkarmaya. Aşağıdaki resime göre ölçülerinizi bir kenara not edin. Bel, kalça ve istediğiniz etek genişliğini 6'ya bölün. İki taraftan 1.5 cm dikiş payı vererek ölçülere 3'er cm ekleyin.

Note your measurements. Divide your waist, hip and skirt width to 6. Add 3 cm (1,5x2) for seam allowance.


Diyelim ki bel çevreniz 60 cm. Basen çevreniz de 90 cm:) Eteğiniz 6 parçadan oluşacağı için ölçüleri 6'ya bölüyoruz. 

For example your waist size is 60 cm, hip is 90 cm. Divide measurements to 6 beacuse the skirt is made from 6 pieces.

Bel: 60/6= 10 cm + 3 cm dikiş payı =13 cm
Basen: 90/6= 15 cm + 3 cm dikiş payı = 18 cm

Waist: 60/6= 10 cm + 3 cm seam allowance =13 cm
Hip: 90/6= 15 cm + 3 cm seam allowance = 18 cm

Etek genişliğini de bu ölçülere göre kalçadan itibaren aynı hizada devam edeceğini düşünürsek dikiş payı ile beraber 38 cm alabiliriz. Bu ölçüyü istediğimiz gibi genişletip daraltabiliriz. Mesela benim eteğimde bu ölçü 34 oldu kumaşım yetmediği için. Dikkat edilecek konu bel ve basen ölçüsünü sabit tutmak. Eteğin kalçanıza oturmasını istemiyorsanız ölçüyü arttırabilirsiniz. Diğer ölçülere 1,5 cm dikiş payı eklemeyi unutmayın. 

For these measurements width of the skirt may consider 38 cm. This width may be expand or reduce. For example this width is 34 on my skirt beacuse lack of fabric. Fixing waist and hip measurements is important point. And don't forget the seam allowance.

Kemer yapmak istiyorsanız bel-basen arası ölçüyü kemer kalınlığına göre kısaltmalısınız. Yoksa eteğin bel yüksekliği garip durabilir. Aynı şekilde bel ölçüsünü de tam belinizden değil, kemerin alt hizasindan almalısınız.

If you want to make a belt, you should shorten the measurement between waist and hip by belt measure. Otherwise the waist of the skirt may look weird. 


Bu yaz yine portoriko kumaştan biraz daha geniş etekli ama yırtmaçsız bir tane daha dikeceğim bu etekten. Dikişi kolay, giymesi çok rahat bir etek. Umarım bu bilgiler faydalı olur, eğer siz de dikerseniz sonuçları paylaşın benimle:) Sorularınız varsa ya da olmamış dediğiniz bir yer varsa, yorumlarınızı bekliyorum:)

I'm going to sew a skirt like this without vents. It is easy to sew and comfortable to wear. I hope these instructions useful. If you sew this skirt please share with me the results. If you have questions please ask.


Etek/Skirt: Ben diktim / selfmade
Tişört/t-shirt: New Look
Sandalet/sandals: Charles&Keith
Bileklikler/Bracelets: Asos, Handmade By Shelby
Küpe/earings: Yells


Beni sosyal medyada takip etmek için:
Please follow me:


18 yorum:

 1. Oook şık olmuş canım iyiki cesaret etmişsin bayıldım valla :))

  YanıtlaSil
 2. Canım nasıl güzel bir etek olmuş resmen bayıldım hemen kumaş alıp yapasım var o derece. Bende bu tarz bir etek düşünüyordum açıklamalar süper olmuş, eline emeğine sağlık. Çok yakışmış canım sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim tatlım, yaz için süper bir etek, kış aylarında botlarla da giyilir:)

   Sil
 3. Sen baya zayıfladın ;) eteğin içinde çok iyi görünüyorsun sehercim;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz daha zayıflasam süper olacak:) Teşekkürler canım:)

   Sil
 4. Çok yakışmış size, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. İuiki cesaret etmişsin süper durmuş :) Ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 6. nefis bir etek olmuş, iyi günlerde giyinin :)

  YanıtlaSil
 7. cnm gerçekten muhteşem bir etek olmuş! öyle bir eteği dikebildiğin ve gardrobunda olduğu için şanslısın hatta:))) çok da güzel yakışmış... hayran kaldım ellerine sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım, bayılarak giyiyorum:)

   Sil
 8. lütfen buranın Gazi mah. olduğunu söyleyin :)))))

  YanıtlaSil