Couture (!) Elbisem -2 Balen Dikişi

Cuma, Haziran 20, 2014 Shelby 16 Comments

Geldiğim son nokta şu anda bu. Bütün bu işlemleri dün gece yaptım, yaklaşık 2 saatimi aldı. Ama içime sindi açıkçası.
Balenleri kumaşla birleştirmek için kumaş kılıf dikilmesi gerekiyor. Genelde balene göre şerit halinde kumaş kesilip kılıf yapılıyor ama ben çok üşengeç bir insan olduğum için 2,5 cm'lik hazır koton biye aldım. Ama nedense cimrilik edip 2,5 metre balene 3 metre biye almışım. Normalde tekrar tekrar malzeme almakla uğraşmamak için (bir de malzeme yetmezse, özellikle kumaşlarda aynısından bulmak sıkıntı olabiliyor, çoğunlukla da zamanım olmuyor.) bol alırım ama bu defa böyle oldu. Göğüs balenlerinin 1 tanesine yetmedi kılıfım:)


Biyeyi kapatıp diktim. 


Artık kılıfım hazır.


Balenleri daha önce kesmiştim, bir önceki yazımda görebilirsiniz. Balenleri kılıfa geçirmeden önce, elbiseyi giyince batmaması için sivri uçları yuvarlattım. Bunun için zımpara, biley taşı ve hatta tırnak törpüsü bile kullanabilirsiniz. Ben zımpara kullandım. Kalın bir zımpara kullanıyorsanız, parmaklarınıza ve tırnaklarınıza dikkat edin. Tırnaklarınız ojeliyse manikürünüz bozulabilir:) 


Artık balenlerimiz kılıflandı. Balenler kılıfların içinde her iki uçtan 1'er cm içeride kalacak şekilde kılıfları kestim.


Göğüs balenleri ölçünüze göre böyle satılıyor. 2,5 TL.


Biyem göğüs balenlerinin 1 tanesini kaplamaya yetmedi. Ben de şans eseri evde bulunan aynı renk lastik biyeyi kullandım. Bu lastik biyelerden güzel saç tokası, saç bandı ve bileklik oluyor. Ben aslında bileklik yapmak için almıştım zamanında. Aklınızda bulunsun. Lastik biye koton biye kadar geniş değildi. Kılıf olarak güzel oldu ama henüz dikmedim bakalım nasıl olacak.


Balenleri fotoğraftaki gibi büstiyere iğneledim. Bu aşamada göğüslerin ortasından bele doğru çapraz inen 2 tane baleni iğnelemedim çünkü iğneler biraz karışıklık yaratacaktı. Onları daha sonra tek tek ekledim. Teğellemek kesinlikle daha acısız bir yöntem olurdu ama dediğim gibi üşengeçim ben:) İğne batmalarına dikkat edin:)


Artık dikiş aşamasına geçebiliriz. Ben bu ayağı fermuar ayağı diye almıştım, burada da gayet güzel iş gördü. Daha önce dediğim gibi iğnelemek yerine teğellemek daha temiz bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır. Ben zaman zaman baleni kaydırdım, bazı noktalarda dikiş atlamaları oldu. Eğer bu dikişler dışarıdan görünecek şekilde bir büstiyer yapsaydım o zaman çok kötü bir görüntü olabilirdi. Ama bu kısım görünmeyeceği için ben bu hataları umursamadım.


Orta çapraz balenleri de diktikten sonra göğüs balenleri dikilmeye hazır. 


Açıkçası ben tatmin oldum, kendime de kocaman bir aferin verdim. Bence ilk defa balen, büstiyer diken biri için hiç de fena olmamış:)

Elbisenin rengi bu olacak. Dün aynı renkte şifon kumaş aldım. Bilmiyorum 5 metre yeterli olur mu? Alabileceğim en ucuz (4 TL metresi) şifonu aldım. Drape denemem başarısızlıkla sonuçlanırsa hiç olmazsa pahalı bir kumaş ziyan etmemiş olurum.

İlham kaynaklarım için: Tasarım Elbiseler, Drapeler ve Balenler
Dikiş aşamaları 1. bölüm için: Couture(!) Elbisem-1


Beni sosyal medyada takip etmek için:
16 yorum:

 1. bence de harika iş çıkarmışsın canım. sonucu iyice merak etmeye başladım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım. Sıkılıp bırakmazsam:)

   Sil
 2. enfes olmuş, ba-yıl-dım! ne temiz bir işçilik bu böyle, çok çalışmam lazım çok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Yakından bakılırsa aslında o kadar da temiz değil:)

   Sil
 3. Çok zahmetli işlere kalkısmışsın canım ama emeğine değecek harika bir parça çıkıyor ortaya. Bana zor geliyor fazla teferruat lı işler :) kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma tatlım, basit bir bluzu dikemiyorum üşengeçlikten böyle bir şeye kalkıştım:)

   Sil
 4. Merhaba, simdilik boyle zor birseye cesaret edemesem de, birgun deneyecegim. Bu paylastiklarinizi da bana rehperlik edecek, tesekkurler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz yavaş ama zevkli ilerleyen bir proje. Tavsiye ederim:)

   Sil
 5. Diğer postta da demiştim kesinlikle bu renk doğru karar. Açıklamalı anlatım için de ayrıca teşekkürler , gaza gelip kuzenimin düğünü için ben de mi diksem acaba.Devamını merakla bekliyoruz ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yapmalısın:) Büstiyer için daha kolay modeller de var aslında, bir araştır derim:)

   Sil
 6. ayy fena olmamış da ne demek ayoll
  resmen harika bir iş çıkmış ortaya
  devamını bekliyorum dört gözle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım, çok sevindim beğenmene:)

   Sil
 7. Harkulade bir çalışma! Ellerine sağIık. Renk enfes! Doğrusu Çalışma zor olmakla birlikle netice tam bir başarı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım. Çok çalışmam gerek:)

   Sil