Prova Mankenim ve Yeni Dikiş Ayaklarım

Perşembe, Temmuz 19, 2012 Shelby 8 Comments

Dikiş dikerken prova mankeni büyük ihtiyaç. Kendim için bir şeyler dikerken aynı zamanda da modellik yapıyordum. Bir kol denemesi yapacağım diye şekilden şekile giriyordum. Ankara'da biraz araştırdıktan sonra internetten almakla elden almak arasında bir fiyat farkı göremedim. igneiplikburada.com'da da bu mankeni görünce internetten satın almaya karar verdim. Yanına da bir kaç akesuar ekledim, böylece beni uzun süre idare edecek aparatlarımı tamamlamış oldum.

Prova mankenimin bedeni 38-40, boyu 1.70. İsmini Nichole koydum. Eşimin Nichole Kidman hayranlığından dolayı. Üzerine bol bol iğne batırabilirim nihahaha!! :))


Prova mankeninden sonra en merak ettiğim malzeme bu overlok ayağı idi. Kenarında küçük bir bıçağı var. Dün gece denemelerim başarısız olsa da denemeye devam.


Fermuarları kolayca dikebilmek için bu ayak. 


Bu ayak da fermuar ayağı biri alçak biri yüksekmiş. Aralarındaki farkı bilmediğim için ikisini de aldım.


Bu basit görünen plastik ayak deri dikmede çok başarılı. Takip edenler bilir. Arada çanta da dikiyorum. Şimdiye kadar ayakla deri arasına kağıt koyuyordum. O kadar zaman bu ayağı almadığıma pişman oldum. Harika bir ayak bu.


Bu ayak çok başarılı ve eşit büzgüler yapıyor. Önce dikip sonra ip çekmekle uğraşmayacağım.


Bu kıvırma ayağının incesinden elimde vardı. Yaklaşık 3 mm'lik kenar baskısı yapıyor. Bu geniş ayak ise 5 mm kadar kenar baskısı yapıyor ve kumaş çok daha rahat kıvrılıyor.


Nervür ayağı, Minik pli gibi dikiş diyorum ben nervüre. Denemediğim için performansı nasıl bilemiyorum.


Ayaklarımın toplu görüntüsü.


Malzemeleri www.igneiplikburada.com adresinden satın aldım. Oldukça hızlılar. Yalnız mankenin ambalajlanmasından pek hoşlanmadım. Açıkçası bir kutu içinde bekliyordum. Ama sadece poşet tarzı bir şeye sarılmıştı. Mankene herhangi bir zarar gelmemiş ama kargo iş yerime geldiği için çok komik anlar yaşadım. Allahtan patronum görmedi :)

8 yorum:

 1. sehercim ben de aynı siteden ve aynı mankenden ama çok verim alamadım çünkü sallanıyor :( sende böyle problem var mı yoksa ben yanlış mı monte ettim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası henüz hiç kullanmadım mankeni ama senin yorumundan sonra denedim. Sallanma bende de var ama iğnelemede pek etkisi olmadı. Ama saten kumaşı etkileyebilir bilemiyorum.

   Sallanmanın nedeni bağlantı cıvatasının ince olması (mühendis Seher burada devreye giriyor:)) ve geniş bir tabandan ince bir boruya ani geçiş. Buradaki cıvatayı anahtarla iyice sıkmak lazım. Yapılabilecek başka pek bir şey yok gibi. Bir de mankenin hemen altında bir boy ayar cıvatası var onu da iyi sıkmak gerekiyor. İyi sıkılmazsa manken dönüyor. Ne uzun yazdım, mühendis Seher çok konuşuyor:)

   Sil
 2. Kolay gelsin güle gel kullanın.bende layi düşünüyorum.ama makinam singer ev tipi uygun olurumu acaba bilgilendirirseniz sevinirim.sevgiler.......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Benim makinem janome, Singer ayaklarını hiç bilmiyorum. Servisle görüşüp onlara sorabilirsin. Genelde yardımcı oluyorlar:)

   Sil
 3. merhaba.Güle güle kulanın.Benim makinam da janome.Ben de bu ayaklardan nervür,büzgü özellikle de overlok ayağını almak istiyorum.Ama kararsızım.Siz memnun musunuz?Zahmet olmazsa uygulanmış olarak post girebilirseniz çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tesekkur ederim. Uygulamali post yaparim tabi ama 1 hafta sonra, cunku tatildeyim simdi:) overlok ayagindan pek memnun degilim. Denemelerim devam ediyor:)

   Sil
 4. Bu yazıyı yeni okudum, arşivinizi incelerken, o yüzden geç kalmış olsam da aldıklarınızı güle güle kullanın. Prova mankenini ben de oradan almayı düşünüyordum amma, söylediğiniz şekilde postalanması hoş olmamış evet, çünkü ben de çalışıyorum ve büyük ihtimalle de odama getirecekler, esasen bunu onlara özellikle belirtmek gerek belki de. Bizde işler öyle yürür malum, sanki insanlar akıl edemez de bizler özellikle "Rica Ederiz":))!

  Neyse bu arada makine ayaklarından özellikle memnun kaldıklarınızı belirtirseniz önümüzdeki postlarınızda çok sevinirim, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim:) Sanırım postalama şeklini özellikle belirtmek gerekiyor dediğiniz gibi. Ben neredeyse tüm fabrikaya madara oldum bu yüzden:)

   Makine ayaklarıyla ilgili bir istek daha gelmişti. Bu pazar hepsinin denemesini yapıp detaylı bir yazı yazacağım.

   Sil