DIY: Dantel Bebe Yaka

Pazartesi, Ocak 02, 2012 Shelby 2 Comments

Bu yılın en şirin trendlerinden biri bebe yakalar. Ben de dikiş makinem olduktan sonra dikişe iyice sardığımdan  Burda'da gördüğüm bu modeli paylaşmak istedim. 


Önce bir kağıtan istediğimiz yaka ölçüsünde kalıbımızı kesiyoruz. Bir kalıbı hem sağ hem de sol taraf için kullanabiliriz.


Sonra kalıpların kenarlarına kavanoz kapağı, bardak vs yuvarlak bir cisim koyuyoruz. Etrafından eşit şekilde çizerek kalıbımıza son halini veriyoruz. Ben eşit üçgenler yapmayı da düşünüyorum.


İşte kalıbımızın son hali bu.


Kalıbı istediğimiz bir dantelin üzerine iğneliyoruz.


Kalıbın etrafından zigzag dikiş geçiyoruz.


Dikiş tamamlandıktan sonra danteli dikişin etrafından ince bir makasla dikkatlice kesiyoruz.


Yakamızın diğer tarafı için de aynı işlemleri yapıyoruz.


 İstediğimiz uzunlukta saten kurdeleyi yakanın etrafına iğneliyoruz.Kurdeleyi yakanın etrafında kıvırdıktan sonra dikiyoruz. İşte trendy ve romantik bebe yakamız hazır.


 Çeşitli renklerde ve desenlerde dantel ve kurdele seçilerek çeşitler arttırılabilir. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış:)

Kaynak burada

2 yorum:

 1. Süperrr! Ben de benzer bir yazı hazırlayıp daha yeni siteme ekledim. Buradan bakabilirsiniz:
  http://kendindik.com
  Bu arada birşey soracağım. Dantellerin kenarlarına dikiş çektiniz mi? Çekmeden de kullanılabilir mi sizce? Daha dantelle denemedim...bir sonraki projem de, piyasa araştırması yapıyorum :D
  keyifli bloglamalar sizeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yakayı ben yapmadım. Gördüğüm bir yerde çok beğenince paylaşmıştım. Ama dantelin kenarına zigzag dikiş geçiliyor. Dantelin türüne göre iplik atmaları yaşanabilir.
   Blogunu çok beğendim ve takibe aldım:)

   Sil